False

معدن ایرانیان

شاخص قیمت سنگ آهن ایران از چهارشنبه روی سایت متال بولتن می رود
١٣٩٧/١/٢٩
شاخص قیمت سنگ آهن صادراتی ایران برای نخستین بار بر روی وب سایت متال بولتن قرار داده می شود که بر اساس آن روز چهارشنبه هفته جاری ایران،‌ یک کرسی تعیین قیمت جهانی در اختیار می گیرد.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)،‌ این خبر در نشست مطبوعاتی اعضای هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران اعلام شد. بر اساس هماهنگی های به عمل آمده از روز چهارشنبه 7 اکتبر برابر با 15 مهر ماه، نرخ سنگ آهن صادراتی ایران با عیار 60درصد بر روی وب سایت متال بولتن قرار می گیرد. متال بولتن موسسه معتبر در حوزه فلزات در جهان شناخته می شود که نقش تعیین کننده ای در قیمت های جهانی فلزات و مواد معدنی دارد.
سجاد غرقی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران در این باره گفت: تا پیش از این هیچ منبع جهانی ساز و کاری برای مشخص کردن محموله های سنگ آهن ایران نداشت که این امر به نفع فعالان معدنی و صادرکنندگان ایرانی نبود. وی پیش بینی کرد که تا پایان سال جاری با صدور 12 میلیون تن سنگ آهن از ایران،‌ رقمی در حدود 300 میلیارد تومان ارزش برای صادرات این ماده معدنی ایجاد کند.
این عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن افزود: در شرایط رونق میزان ارزش ایجاد شده از محل صادرات سنگ آهن به 1000 میلیارد تومان خواهد رسید. وی یادآور شد: تاکنون فاصله قیمتی بین ارزش واقعی و نرخ فروش رفته سنگ آهن وجود داشت که در برخی اوقات به 12دلار در هر تن می رسید.
مبنای قیمت گذاری متال بولتن، برای تحویل محموله در بنادر جنوبی ایران(FOB) یا تحویل در چین(CFR)است که با توجه به مقیاس تولید و صادرات ایران، در حال حاضر نرخ سنگ آهن ایران به صورت هفتگی اعلام می شود. متال بولتن قیمت سنگ آهن صادراتی ایران را از سه منبع تولیدکنندگان داخلی(انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران)،‌ خریداران چینی و واسطه ها دریافت می کند و در نهایت با مکانیزم های خود، قیمت نهایی را اعلام خواهد کرد.
یکی از مزیت های این اقدام شکسته شدن انحصار تعیین قیمت از سوی بزرگان سنگ آهن جهان است به طوری که همواره قیمت های 65درصد و 58درصد استرالیا و 62درصد برزیل به عنوان شاخص های معتبر شناخته می شدند.
غرقی با بیان اینکه کشف قیمت سنگ آهن ایران احتمالا بیش از رقم فعلی باشد گفت: پس از سنگ آهن،‌ مذاکرات برای تعیین جایگاه برای سایر تولیدات معدنی سنگ آهن، همچون گندله نیز انجام می شود.
پیش از وی رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن به مسائل داخلی کسب و کار سنگ آهن اشاره کرد و گفت: تاکنون 70درصد از پیشنهادهای این انجمن همچون حذف عوارض صدور کنسانتره سنگ آهن،‌ انتخاب اعضای کمیته تعیین حقوق دولتی معادن و ... با همکاری دولت اجرایی شده است. قدیر قیافه با بیان اهمیت قیمت های رقابتی در بازارهای جهانی اظهار داشت: کنسرسیوم فروش تولیدات سنگ آهن در حال شکل گیری است و برای بخش حمل و نقل و یکپارچه شدن خدمات و قیمت های این بخش نیز کنسرسیومی جداگانه تشکیل می شود.
بهرام شکوری نایب رییس هیات مدیره این انجمن نیز حاکم شدن تفکر جهانی در شرایط حاضر را برای شرکت های خصوصی و مسوولان دولتی ضروری خواند و گفت: این امر مقدمه حضور در بازارهای جهانی و همپوشانی مزیت بخش های مختلف در کشور و جهان می شود.
وی تصریح کرد: امروزه شرکت های بزرگ بین المللی در امریکا،‌اروپا و ژاپن با نگاه جهانی توانسته اند مبنای محاسبات خود را مصرف کنندگان کل جمعیت زمین قرار داده اند به طوری که شرکت های امریکایی 75درصد،‌ شرکت های ژاپنی 90درصد و آلمانی 94درصد از تولیدات خود را در بازارهای بین المللی عرضه می کنند.
شکوری ادامه داد: ممنوع شدن صادرات برخی اقلام معدنی سبب از بین رفتن فرصت توسعه بازارهای صادراتی خواهد شد علاوه بر آن ممکن است با تغییراتی که در تولید مواد جایگزین می شود دیگر فرصتی برای صادرات وجود نداشته باشد.
پروا سلطانی دیگر عضو هیات مدیره این انجمن نیز برگزاری سومین همایش بین المللی سنگ آهن در آذر ماه را فرصتی برای ارایه توسعه این بخش دانست و گفت: نهم آذر ماه جاری نسل سوم نقشه راه سنگ آهن ایران عرضه می شود.
به گفته وی ،‌تعیین جایگاه بخش خصوصی و دولتی،‌اصلاح قوانین و بهبود شرایط کسب و کار از مهمترین مشخصه های این نقشه راه به شمار می آید.
وی افزود: در شورای سیاستگذاری این همایش مسوولان دولتی از وزارت صنعت معدن و تجارت،‌ایمیدرو،‌ مجلس شورای اسلامی،‌ تشکل های معدنی و ... حضور دارند.
جعفری تهرانی رییس بخش بین الملل این انجمن نیز گفت: ایران در دوره رونق اقتصادی در بازارهای جهانی نقش 2.3درصدی در تامین سنگ آهن جهان داشت که این رقم اکنون به 1.2درصد کاهش پیدا کرده است.
وی کاهش هزینه های حمل را عاملی برای رقابتی شدن محصول صادراتی سنگ آهن ایران دانست و افزود: چین با تصور اینکه به زودی نقش کمرنگ تری در اقتصاد ایران خواهد داشت در حال کم کردن خرید سنگ آهن از ایران است و خود را به تجارت با استرالیا، ‌برزیل و افریقای جنوبی متمایل کرده است