False

معدن ایرانیان

ایران روی کمربند مس دنیا
١٣٩٧/١/٢٤
معاون اکتشافات معدنی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران اظهار داشت: ایران روی کمربند مس، طلا و سنگ‌آهن دنیا قرار گرفته که آرزوی هر ملتی است چنین ذخایری را داشته باشد و بتواند از محل فعال کردن آن توسعه کشور خود را رقم بزند.
 
"بهروز برنا" با بیان مطلب فوق افزود: در شرایط پساتحریم یکی از وظایف حاکمیت این است که با شفاف سازی در قوانین و مقررات زمینه لازم را برای جذب سرمایه‌گذاری در معادن آماده کند.
وی با اشاره به رفت ‌و آمد هیات‌های تجاری برای سرمایه‌گذاری در معادن ایران گفت: معادن طلا، مس، سنگ آهن، سرب و روی و برخی خاک های نادر، جذابیت های اصلی سرمایه گذاری معدنی در ایران هستند و به زودی معادن سنگ آهن و طلا از رکود جهانی خارج می شوند.
برنا افزود: ایران رنگین‌کمانی از معادن را در اختیار دارد به‌طوری که اکثر عناصر موجود در جدول مندلیف در ایران کشف شده‌اند و می‌توان ردپایی از این عناصر در مناطق چهارگانه زمین‌شناسی کشور پیدا کرد.
وی تصریح کرد: به غیر از الماس و نیکل، ایران دارای تمام ذخایر معدنی است و می‌تواند بخشی از هزینه‌های اکتشافی 15.6 میلیارد دلاری دنیا را برای اکتشافات معدنی از سوی سرمایه گذاران خارجی جذب کند.
معاون اکتشافات معدنی سازمان زمین شناسی خاطرنشان کرد: هفت نوع ماده معدنی مس، سرب، روی، سنگ‌آهن، اورانیوم، کروم و الماس بیشترین هزینه‌های اکتشافی دنیا را به خود اختصاص داده اند که با توجه به وجود ذخیره انبوهی از پنج نوع از این هفت ماده معدنی در ایران، به نظر می‌رسد زمینه‌های مساعد برای جذب بخشی از این بودجه‌ها در کشور وجود دارد.
وی یادآور شد: در شرایط رکود، بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری در معادن به وجود آمده است چرا که تحلیلگران معتقدند این رکود دوام نخواهد یافت و رکود در معادن مس و سنگ آهن با توجه به پیش‌بینی‌ها درخصوص افزایش رشد اقتصادی هند و چین تا دو سال آینده به پایان خواهد رسید