False

معدن ایرانیان

مهمترین رویدادهای مسی سال 2018
١٣٩٧/١/٢٤
هر سال در سرتاسر جهان، رویدادهایی برگزار می‌شود که محور آن‌ها بحث و تبادل نظر دربارۀ تولید، عرضه و بازار مس است. در سال 2018 نیز رویدادهای زیادی از این دست برگزار خواهد شد. با مهم‌ترین این رویدادها آشنا شوید.
 
1- رویداد انجمن امریکایی مس
انجمن امریکایی مس انجمنی غیرانتفاعی در حوزه مس است که در سال 1975 میلادی بنیان گذاشته شد. این انجمن که 150 شرکت بین‌المللی در آن عضویت دارند هر دو سال یک‌بار کنفرانس مس را برگزار می‌کند. رویداد دوسالانه امسال این انجمن در دنور ایالت کلرادو برگزار می‌شود. این رویداد که از نهم ماه می برقرار است یک برنامه آموزشی کامل را شامل می‌شود که چند پنل، کارگاه و سخنرانی در حوزۀ مس بخشی از آن است. یکی از موضوعات محوری رویداد 2018 انجمن امریکایی مس آینده زیرساخت‌های شارژ وسایل نقلیه الکتریکی و پیامدهای آن برای تقاضای مس در جهان است.

2- کنفرانس جهانی مس
کنفرانس جهانی مس ازجمله مهم‌ترین رویدادهای مسی در جهان است که از امروز به مدت سه روز در سانتیاگوی شیلی برگزار می‌شود. این رویداد با حضور شرکت‌های معدن‌کاری، ذوب و مؤسسات مالی برگزار می‌شود. تحلیل‌هایی که در جریان این کنفرانس ارائه می‌شود راهگشای بسیاری از سیاست‌گذاران حوزه مس است. امسال تأثیرات جایگزین‌ها بر تقاضای مس در آینده یکی از محورهای اصلی بحث و تبادل نظر است. کارگاه‌های آموزشی بخش دیگری از این رویداد هستند.

3- سیزدهمین کنفرانس مس آسیا
این رویداد پایان ماه نوامبر امسال در شانگهای چین برگزار خواهد شد. چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس در جهان است که میزبان هفته مس آسیا خواهد بود. کنفرانس مس آسیا نیز بخشی از این هفته است که امسال 1800 متخصص و کارشناس حوزه مس در آن شرکت خواهند کرد. محورهای اصلی کنفرانس مس امسال فناوری‌های آینده مس، نگاه بلندمدت به تقاضای مس و نقش مس در آینده انرژی‌های پاک هستند.
4- سومین فروم هندی مس
هند یکی از مصرف‌کنندگان اصلی مس در آسیاست. انجمن مس این کشور چندین سال است که فروم‌هایی برای بحث و تبادل‌نظر دربارۀ مس برگزار می‌کند. امسال نیز سومین فروم این کشور در هفته ابتدایی نوامبر در دهلی‌نو، پایتخت هند برگزار می‌شود. در این فروم کارشناسان و متخصصان متفاوتی حضور خواهند داشت و براساس اعلام برگزارکنندگان دربارۀ کل زنجیرۀ تأمین مس از معدن تا تولیدکنندگان محصولات نهایی سخنرانی‌هایی را ارائه خواهند داد.

5- سومین اجلاس معدن و صنایع معدنی ایران
اجلاس معدن و صنایع معدنی ایران یکی از مهم‌ترین رویدادهای معدنی کشور است که مجموعه‌های مرتبط با مس هر سال نقشی اساسی در برگزاری آن دارند. امسال این همایش که در قالب رویدادی بین‌المللی به معرفی توانمندی‌های بخش معدن و صنایع معدنی ایران می‌پردازد، 29 و 30 خرداد مصادف با 19 و 20 ژوئن 2018 در تهران برگزار می‌شود. شعار سومین اجلاس معدن و صنایع معدنی ایران «توسعه و سرمایه‌گذاری» است.
 
جهان در سال 2035 چگونه مس را مصرف خواهد کرد
عصرمس آنلاین: مصرف مس افزایش پیدا می‌کند؛ این پیش‌بینی مؤسسه تحقیقاتی CRU است. این مؤسسه با برشمردن دلایل این پیش‌بینی می‌گوید تا سال 2035 تقاضای مس تصفیه‌شده با رشد سالانه 1.5 درصد به حدود 29 میلیون تن خواهد رسید.
 
پیش‌بینی می‌شود در سال‌های 2015 تا 2035، مصرف جهانی مس با رشد سالانه 1.6 درصدی افزایش یابد. از این میان، تقاضای مس تصفیه‌شده با رشد سالانه 1.5 درصد به حدود 29 میلیون تن خواهد رسید و مصرف مستقیم قراضه در ساخت محصولات نیمه‌ساخته، رشد سالانه 2.3 درصدی خواهد داشت.
مؤسسه تحقیقاتی CRU بر این باور است که روندهای اقتصاد کلان و سرمایه‌گذاری، به‌ویژه در چین، عامل تعیین‌کنندۀ تقاضا در دو دهه آتی خواهد بود و برخی از روندهای خُرد بازار مس را بی‌اثر خواهد ساخت. دورنمای سرمایه‌گذاری به عنوان سهمی از تولید ناخالص داخلی در چین با کاهش 10 واحدی به حدود 35درصد در سال 2035 خواهد رسید که یکی از مهم‌ترین پیش‌فرض‌های این تحلیل است.
یکی از روندهای خُرد اثرگذار بر تقاضای مس افزایش سهم تولید برق از منابع تجدیدپذیر است که استفاده از مس در بخش تولید برق را از یک‌هزار و 100 تن به ازای هر گیگاوات در سال 2014 به یک‌هزار و 400 تن به‌ازای هر گیگاوات در سال 2035 افزایش خواهد داد؛ استفاده بیشتر از مس سبب افزایش بازدهی نیز می‌شود. افزایش مصرف مس جهت تولید وسایل نقلیه الکتریکی نیز تا سال 2025، تقاضای سالانه این فلز صنعتی را حدود 264 هزار تن افزایش می‌دهد
مؤسسه CRU از پیش‌بینی‌های بلندمدت صنایع مصرف‌کننده داخلی، برای مدل‌سازی رشد تقاضای مس چین استفاده کرده است که امکان تغییرات احتمالی در شدت مصرف مس را مورد بررسی قرار می‌دهد. این مؤسسه بر این باور است که مصرف جهانی مس با رشد سالانه 0.2 درصدی طی سال‌های 2015 تا 2035 افزایش خواهد یافت
هم‌راستا با اهداف بیان‌شده از سوی دولت چین برای متعادل‌سازی اقتصاد این کشور، آینده مصرف مس در صنایع مصرف‌کننده خوش‌بینانه است. تخمین مؤسسه CRU از رشد مصرف مس در خودروسازی و ساخت تجهیزات تهویه مطبوع و خنک‌کننده طی سال‌های 2015 تا 2035، به ترتیب برابر با 2.8 و در بخش تولید تهویه مطبوع، این بازار 1.4 درصد رشد سالانه خواهد داشت. خوش‌بینی کمتری نسبت به صنایع مصرف‌کننده سنتی در اقتصاد هست و فرض می‌شود نرخ رشد سالانه این بخش 0.9 درصد باشد. از سوی دیگر، تنزل در بخش مصرف پروژه‌های عمرانی و ساختمانی طی مدت مشابه وجود خواهد داشت.
برخلاف دیگر بخش‌ها، بخش صنایع عمومی (همگانی) به‌طور کلی به دلیل افزایش ظرفیت تولید انرژی تجدیدپذیر نقطه روشنی است. هرچند در بلندمدت خوش‌بینی کمتری نسبت به آن وجود دارد. زیرا رشد مصرف سالانه برق چین طی چند سال گذشته حدود 3درصد بوده است و انتظار می‌رود در سال 2017، با نرخ مشابه، کمتر از نصف سرعت رشد تولید ناخالص داخلی رشد کند. علاوه بر این در سال 2017 بخش دولتی، در شبکه برق 497.7 بیلیون یوان چین برابر با 72 بیلیون دلار امریکا سرمایه‌گذاری کرده است. این رقم در شرایط رشد اندک مصرف انرژی به میزان قابل‌توجهی غیرمحتمل خواهد بود.
همچنین پیش‌بینی می‌شود تقاضای مس تصفیه‌شده چین، با رشد سالانه 0.2 درصد طی سال‌های 2015 تا 2035، کاهش یابد؛ درحالی‌که مصرف مستقیم قراضه 2.3 درصد افزایش خواهد یافت. مصرف مستقیم قراضه مسی در چین حدود 12درصد کل ماده اولیه است که در مقایسه با استاندارد جهانی کمترین میزان مصرف است؛ در مقابل، تولیدکنندگان اروپایی و شمال شرقی آسیا برای تولید نیمه‌ساخته‌ها، حدود 30درصد ماده اولیه خود را از قراضه تأمین می‌کنند. مؤسسه تحقیقاتی CRU چنین گمان می‌برد که افزایش جمع‌آوری داخلی قراضه، سبب بهبود شرایط اقتصادی برای بازیافت قراضه در این کشور می‌شود.