False

معدن ایرانیان

روشهای فراوری منگنز
١٣٩٧/١/٣
سنگ استخراجی از معادن ممکن است به علت تفاوت در خواص فیزیکی- شیمیایی کانه های منگنزدار و باطله ها، نیاز به کانه آرایی و افزایش کیفیت داشته باشد. بدین منظور، روشهای مختلفی اعم از سنگجوری، شستشو، خردایش، انواع روشهای پرعیار سازی ثقلی، روشهای جدایش مغناطیسی، فلوتاسیون، روشهای حرارتی، روشهای آرایش شیمیایی(هیدرومتالورژی) وحتی بیوشیمیایی در پرعیار سازی سنگ های منگنز کاربرد خواهد داشت. همچنین کلسیناسیون نیز در پرعیار سازی سنگهای کربناته منگنز کاربرد دارد. مواد ریزدانه تر کم عیار، توسط فلوتاسیون پر عیار می‌شوند و روشهای هیدرومتالورژی نیز در مواردی که منگنز همراه دیگر فلزات وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرند.

به دلیل تنوع و پیچیدگی ساختار کانسارهای منگنز، ناخالصی‌های همراه منگنز از نظر تعداد زیاد و از نظر خواص متفاوت و متغیر هستند. انواع این ناخالصی‌های به شرح زیر است :
۱- ناخالصی‌های فلزی: کانیهای آهن، سرب، روی، نیکل،کبالت، مس، آرسنیک و نقره.
۲- ناخالصی‌های غیر فلزی: کانیهای گوگرد و فسفر.
۳- باطله: سیلیس، آلومینا، آهک، منیزیم و باریم.
۴- مواد فرار: آب، روی، دی اکسید منگنز و مواد آلی.
با توجه به کافی نبودن عیار منگنز در اکثر کانسارهای شناسایی شده در جهان و همچنین نیاز به عیارهای بسیار بالا در بیشتر صنایع مصرف کننده منگنز، بکارگیری روشهای پر عیار سازی برای تغلیظ سنگ استخراج شده از معدن امری اجتناب ناپذیراست. به دلیل تنوع کانسارهای منگنز و گستردگی ترکیبات و کانی‌های شناسایی شده دراین کانسارها، هیچ روش منحصر به فرد کانه آرایی و حتی مجموعه ای از این روشها قابلیت کاربرد در همه کانسارهای منگنز را ندارد