False

معدن ایرانیان

خواف, جز 10 معدن برتر دنیا خواهد شد
١٣٩٧/٧/٩

به گزارش سایت قطره و با استناد به گفته های مدیر سنگ آهن سنگان خواف گفت: معدن سنگ آهن سنگان به یکی از 10 معدن بزرگ دنیا تبدیل خواهد شد.

 به نقل از روابط عمومی مجتمع سنگ آهن سنگان و ایسنا، دکتر مرتضی هاشم پور در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم شهرستان خواف با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به اینکه منطقه سنگان گوشه‌ای از مناطق بزرگ اقتصادی در کشور به شمار می‌رود؛ امروزه که در بحث فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی به دنبال جایگزین هستیم مقام معظم رهبری یکی از بهترین جایگزین‌ها را در واقع فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی و اقتصاد معدنی دانستند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر کشور ما 69 ماده معدنی، حدود 27 میلیارد تن ذخایر کشف شده و 57 میلیارد تن نیز ذخایر بالقوه وجود دارد که در واقع در میان 15 قدرت معدنی جهان جای گرقته‌ایم و همچنین یکی از کشورهای بزرگ داده‌های معدنی نیز شناخته شده‌ایم.

هاشم پور افزود: با تاکید براینکه توجه به معدن و صنایع معدنی می‌تواند جایگاه 15 گانه ایران را در دنیا تثبیت و تقویت کند، با این وجود بیش از یک میلیارد تن ذخیره قطعی معدنی در منطقه سنگان وجود دارد و قابل استخراج است و البته با توجه به ذخیره زمین شناسی منطقه که 1.5 میلیارد تن در کشور است، منجر به این امر شده که این منطقه رتبه اول را در کشور به خود اختصاص دهد.

در ادامه به نقل از ایشان آمده: تاکنون بیش از 300 هزار مترعملیات حفاری اکتشافی در معدن سنگان انجام شده که تا عمق 1200/60 متر در یک گمانه اکتشافی بوده است که عمیق ترین گمانه اکتشافی در حوزه سنگ آهن در تاریخ معدنی ایران است و.

به زودی و در فاصله سال 98 ، سالیانه به 40 میلیون تن سنگ نیاز داریم که 120 میلیون تن باطله برداری دارد تا به کان سنگ دست پیدا کنیم و 160 میلیون تن عملیات خاکی نیاز است. بنابراین در این منطقه در سال آینده و سال‌های آتی بزرگترین عملیات خاکی ایران در این منطقه را شاهد خواهیم بود.

در انتها افزودند: پس از عملیات خاکی 160میلیون تنی در سال‌های آینده معدن سنگان به یکی از 10 معدن بزرگ دنیا تبدیل می‌شود. در حال حاضر نیز آمار و ارقام نشان می‌دهد مجموع عملیات خاکی در یک نقطه معدنی در دنیا تنها 100 میلیون تن است که در این منطقه به 160 میلیون تن خواهد رسید.

مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان خاطرنشان کرد: در منطقه سنگان در سال آینده شاهد 1.5 میلیارد دلار گردش مالی خواهیم بود که این امر در اقتصاد ایران تاثیرگذار بوده و نقش مهمی را نیز خواهد داشت.