False

معدن ایرانیان

ایران دارای بیش از 7 درصد کل ذخایر معدنی جهان است
١٣٩٧/٧/٩

بنا به گزارش ویکی پدیا معدنکاری در ایران توسعه نیافته است ، با این وجود این کشور یکی از مهمترین تولید کنندگان مواد معدنی در جهان است که در میان 15 کشور غنی از مواد معدنی قرار دارد.

ایران دارای 68 نوع مواد معدنی، 37 میلیارد تن ذخایر اثبات شده و بیش از 57 میلیارد تن ذخایر بالقوه می باشد که در سال 2014 به میزان ارزشی حدودا 770 میلیارد دلار  می باشد.

از کل تولید مواد معدنی تنها 0.6 درصد برای تولید ناخالص داخلی کشور است و اگر سایر صنایع مرتبط با معادن را به ای گروه اضافه کنیم و این رقم فقط به 4 درصد می رسد.

عوامل بسیاری در این موضوع تاثیرگذار بوده اند : فقدان زیرساخت های مناسب، موانع قانونی، مشکلات اکتشافی و عدم کنترل دولت بر تمام منابع.

مهمترین معادن در ایران عبارتند از ذغال سنگ، مواد معدنی فلزی، شن و ماسه، مواد معدنی شیمیایی و نمک و استان خراسان دارای عملیاتی ترین معادن در ایران است.

دیگر ذخایر بزرگ که عمدتا کمتر توسعه یافته هستند: روی (بزرگترین در جهان) مس (بزرگترین ذخایر جهان در سال 2011، به گفته مدیر اجرایی شرکت ملی صنایع مس ایران) آهن (12 در سال 2012 جهان در سال 2013 بر اساس نظرسنجی زمین شناسی ایالات متحده) [6] اورانیوم (دهمین بزرگ جهان) و سرب (بزرگترین بزرگترین در جهان)

در نتیجه ایران با تقریبا 1٪ جمعیت جهان دارای بیش از 7 درصد کل ذخایر معدنی جهان است.